נערים נאלצים לצאת לעבוד: המצב רק ינציח את העוני

נערים נאלצים לצאת לעבוד: המצב רק ינציח את העוני
אהבת? אנא דרג!

בחדשות 2 פורסמה לאחרונה כתבה מדאיגה על בני נוער שנאלצים לעבוד על מנת לפרנס את המשפחות שלהם. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חשפה כי כ-30 אלף בני נוער עובדים או נמצאים בהליכי חיפוש עבודה. ייתכן מאוד כי המספר גבוה עוד יותר, מכיוון שישנם נערים רבים שלא דיווחו על עבודתם.

מאת צוות פתחון לב, בניהולו של ניסים ציוני

בכתבה נראו שני בני נוער – אחת מהם תלמידת תיכון שלפרנסתה מוציאה כלבים החוצה לטיולים ומציעה שירותי בייביסיטר. באמצעות הכסף שהיא מרוויחה מעבודותיה המזדמנות, היא מסייעת בתשלומים לחשבונות השונים בבית.

bnei-noarנער אחר שנראה בכתבה, העיד כי הוא עובד בלא פחות מארבע עבודות שונות, על מנת לסייע להוריו לעמוד בהוצאות השוטפות של הבית. "ראיתי שאני מכביד על ההורים שלי, ולכן יצאתי לעבוד", הוא סיפר. בנוסף, נראתה בכתבה נערה בת 14 שנאלצה לעבוד אחרי שאביה הידרדר לסמים. הנערה מסייעת לאם המשפחה לכלכל את הבית, וזאת לצד לימודיה בבית הספר.

מה ההשלכות של נער עובד?

אנו בפתחון לב שייסד ניסים ציוני, כבר נתקלנו במקרים שבהם נערים מסייעים להוריהם לעמוד בנטל ההוצאות הכבד. עלינו לחשוב מה קורה כאשר נער נאלץ לצאת לעבוד במקום ללמוד בבית הספר ולהכין את שיעורי הבית והמטלות הלימודיות שלו. אותם נערים שנמצאים במצב הזה, עלולים להיקלע לקשיים גדולים בעתיד, וכך יונצח מצב העוני, עליו כבר דיברנו בעבר כשהסברנו מהו מעגל העוני הבין דורי.

זו בדיוק הסיבה שבגללה פתחון לב בניהולו של ניסים ציוני מעניקה טיפול הוליסטי במצבים מסוג זה, המתמקד בשני מישורים: גם ניתן סיוע במזון למשפחות הנזקקות וגם מופעל פרויקט לגעת באופק – מפעל חינוכי ארוך טווח שנועד לממש את הפוטנציאל של בני הנוער, המגיעים ממשפחות דלות אמצעים.

הבעיה: מדובר במשפחות עובדות

את הנתונים האלו ניתן לחבר לשני נתונים נוספים – הנתון הראשון הוא שכ-67 אחוזים מהמשפחות העניות הן משפחות עובדות. הנתון השני הוא שמעל ל-50 אחוזים באוכלוסיה מרוויח פחות מ-6,541 ש"ח (על פי הנתונים האחרונים שפורסמו). המשמעות היא שגם משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים, עלולות למצוא את עצמן בתוך מעגל העוני. שני הנתונים האלו רק ימשיכו וידחפו יותר משפחות לצורך של הוצאת הילדים לעבודה.

צפו בכתבה ששודרה בחדשות 2:

ניסים ציוני, מנכ"ל פתחון לב, ייסד את הארגון בשנת 1998. פתחון לב מסייע למשפחות נזקקות בדרכים שונות ובהן חלוקת מזון ובגדים. בנוסף, מפעיל הארגון בניהולו של ניסים ציוני את המפעל החינוכי "לגעת באופק".

אודות ציוני ניסים - פתחון לב

ניסים ציוני מנכ"ל פתחון לב - פתחון לב הינו ארגון גג הומניטרי ארצי (ע"ר 580328839) הוקם בשנת 1998 מתוך מטרה לפעול למען שכבות המצוקה במדינת ישראל ללא הבדל מין, דת, גזע, מוצא או לאום.
פורסם בקטגוריה עוני בישראל, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא נערים נאלצים לצאת לעבוד: המצב רק ינציח את העוני

  1. מאת אמיר‏:

    לא פשוט צריך שינוי

  2. מאת דויד‏:

    הלוואי והדברים ישתנו

  3. מאת שביט‏:

    חשוב שאנשים יפנימו

סגור לתגובות.