מה עלולות להיות ההשלכות של נשירה מלימודים בתיכון?

מה עלולות להיות ההשלכות של נשירה מלימודים בתיכון?
אהבת? אנא דרג!

במדינת ישראל, 7.4% מתלמידי התיכון נושרים מהמסגרות ואינם מסיימים את הלימודים. נשירה מלימודים בתיכון, מסביר מנכ"ל פתחון לב, ניסים ציוני, משמעה לעזוב את מערכת החינוך בטרם עת, ומבלי לזכות בתעודת בגרות או בהכשרה מקצועית. חשוב להבין כי לנשירה זו עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת מבחינת מצבם הנפשי, הכלכלי והחברתי של בני נוער בהווה, וכן בעתיד הקרוב והרחוק.

השלכות נשירה מהתיכון

ניסים ציוני - לגעת באופק

ניסים ציוני – לגעת באופק

לנשירה מהתיכון יש השלכות נפשיות, כלכליות וחברתיות שונות, והנושרים בהחלט עלולים להגיע למצב של נוער בסיכון. לטענת ניסים ציוני, השלכות הנשירה צפויות להתבטא בהיעדר תעסוקה ואבטלה, בעזיבת בית ההורים ובחיים לא קורת גג, וכן בהידרדרות לסמים ואלכוהול, ולמעשי עבריינות, זנות ופשיעה. חשוב לדעת כי מרבית בני הנוער המעורבים במעשי עבריינות ופשע הם כאלו שנשרו מבית הספר. כמו כן, מבחינה אישית, נשירה מהתיכון עלולה להשפיע על תדמיתם וביטחונם העצמי של בני הנוער, להוביל לתחושת כישלון, להסתגרות ודיכאון, ואף לחשיבה אובדנית.

הליך פרישת תלמידים מהתיכון

במרבית המקרים, נשירת תלמידים מהתיכון כרוכה בהתרחשויות הדרגתיות, מדגיש ניסים ציוני. התהליך מתחיל בירידה בתפקודו ובציוניו של התלמיד בבית הספר, וממשיך באי ביצוע מטלות, בירידה בנוכחות בשיעורים ובהיעדרות מבית הספר. לאחר תקופת היעדרות ממושכת מבית הספר, מתרחשת הפסקה של הלימודים, וכך נשירת התלמיד הופכת להיות רשמית.

הסיבות לנשירת תלמידים

נשירת תלמידים מהתיכון נובעת מקשת רחבה של סיבות, אישיות וחיצוניות. הסיבות האישיות עשויות לנבוע בין היתר מלקויות למידה שלא אותרו, מדיכאון או הפרעות נפשיות, מחוסר הבנה או עניין בתכני הלימוד, וממרדנות ורצון לחופש ללא כבלי מסגרת. הסיבות החיצוניות לנשירה קשורות בין היתר להתרחקות ממעשי אלימות והצקה בבית הספר, חוסר השתלבות חברתית, מצב משפחתי קשה, עוני וצורך לעבוד, הריון או סביבה שלילית ועבריינית.

ארגון פתחון לב שמנוהל על ידי ניסים ציוני, מפעיל את תכנית "לגעת באופק" המלווה תלמידים מהתיכון ועד התקופה שאחרי השירות הצבאי, ונתקל במקרים רבים שבהם סיבות חיצוניות עלולות לגרום לנשירה, למרות שקיים פוטנציאל לימודי בתלמידים. סיבות אלה ונוספות שאינן מאותרות, מאובחנות ומטופלות בזמן, עלולות בהחלט להוביל לנשירה מבית הספר התיכון.

חשיבות מניעת נשירה מהתיכון

תלמיד שנושר מבית ספר התיכון ונותר ללא מסגרת מכוונת, השכלה או הכשרה, הוא בעל סיכוי גבוה להצטרף למעגל העוני בארץ, לצד סיכויים קטנים לרכוש השכלה ומקצוע שיבטיחו את עתידו. רבים מבני הנוער האלו מוצאים את עצמם עם השנים בשולי החברה ומתקשים לתפקד. מצב זה ניתן למניעה על ידי איתור בני נוער המתקשים במסגרות התיכון, ובניית תכנית מקיפה ותומכת. כאמור, ארגון פתחון לב בניהול ניסים ציוני, מבצע זאת, אבל כמובן שדרושה מדיניות מסודרת בנושא מצד הממשלה, זאת על מנת לסייע לבני הנוער לשוב לתלם, וכך להבטיח את עתידם והשתלבותם בחברה.

ניסים ציוני ייסד את פתחון לב בשנת 1998 מתוך מטרה לסייע למשפחות נזקקות. כיום הארגון מסייע לא רק בסלי מזון, אלא בתחומים נוספים כמו הפעלת המפעל החינוכי "לגעת באופק".

פורסם בקטגוריה נוער במצוקה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.